Kachľová pec, krbové kachle, krb alebo sporák?

Krby Bratislava

V rámci interiérového dizajnu a odvekej túžby človeka ovládnuť oheň, mnohí túžia vlastniť dielo umožňujúce pohľad na horiaci plameň. Neopomenuteľnou súčasťou je aj energetická nezávislosť v prípade výpadku hlavných zdrojov a finančná úspora. Mylná predstava sa vynára hlavne pri pojme kachle. Väčšina si predstaví starý sporák u svojich predkov. A tak ani nevedia presne určiť aký typ vykurovania vlastne túžia mať. Rozdiel medzi kachľami, krbom a sporákom vysvetlíme v článku.

Kachle je ľudový názov pre kachľovú pec. Je to individuálne stavané dielo. Primárnou funkciou je vykurovať priestor a tomu je podriadený aj princíp fungovania daného diela. Orientuje sa viac na efektivitu ako na efektnosť. Za určitých podmienok je možné použiť kachľovú pec aj na komplexné vykurovanie celého domu. Nábeh je v hodinách a po pomerne dlhom nahrievaní je aj dlhá doba odovzdávania tepla do interiéru (sálanie). Sú vysoko účinné a priateľské k životnému prostrediu. Ich dizajnové stvárnenie môže byť nielen tradičné, ale aj moderné. Atmosféru môže dotvárať pohľad na plápolajúci oheň cez presklené dvierka.
Výhody a nevýhody kachľových pecí
·         vysoká účinnosť diela a akumulácia tepla
·         môžu vykurovať celý dom
·         originálne dielo podľa predstáv zákazníka (podľa potrieb domu)
·         pri správnej obsluhe sú šetrné k životnému prostrediu
·         vyššia cena ako v prípade štandardizovaných krbov

 Krbové kachle sú priemyselne kompletne vyrábané ako solitéry, dopravované na miesto už hotové a nie sú teda originálnym dielom, ktoré nemá nikto iný. Ich návrh nie je presne podľa potrieb Vášho interiéru, ale podľa možností, ktoré sú dané jednotlivými typmi a variáciou ich obkladov. Umožňujú oveľa menšiu akumuláciu tepla, naviac s ohľadom na priame napojenie na komín majú väčšiu komínovou stratu a preto je ich účinnosť je nižšia ako pri idnividuálne nadimenzovaných kachľových pecí.
Výhody a nevýhody krbových kachieľ
·         sú lacnejšie ako individuálne stavané pece a krby
·         možnosť rýchleho zakúpenia a dopravy domov
·         nižšia účinnosť a menšia akumulácia tepla
·         štandardizovaný dizajn
·         nastavenie je všeobecné, nie vždy spĺňa potreby zákazníka

Krb. V súčasnej dobe sa takmer pri každej novostavbe uvažuje s komínom a následným krbom. Krb, respektíve obstavaná krbová vložka, slúži k vykurovaniu a súčasne plní funkciu dizajnového prvku interiéru s panoramatickým pohľadom na plápolajúci plameň. Moderné stavby sa už kvôli čistej a zdravšej prevádzke nerealizujú ako teplovzdušné, ale ako akumulačné. Rozdiel je v type obstavby a použitých materiáloch. Akumulačné krby kombinujú požiadavky na moderný dizajn vrátane veľkého skla, zároveň sa vyznačujú zvýšenou účinností i schopnosťou akumulácie a prenosu tepla sálaním. Môže byť dobrým kompromisom v prípade nedostatku priestoru pre stavbu kachľovej pece.
Výhody a nevýhody krbov
·         sú lacnejšie ako individuálne stavané pece
·         možnosť voľby zo širokej škály veľkostí presklenia
·         podľa voľby obstavby možnosť akumulácie a sálania tepla
·         moderný, ako aj klasický dizajn
·         dimenzovanie je možné nastaviť podľa predstáv zákazníka
·         pomerne veľká zložka (1/3 a viac) výkonu sa presála cez sklo

Sporák. Kachľový sporák v niektorých regiónoch Slovenska býva označovaný ako šporák. Oba názvy sú spisovné. Ponúka možnosti varenia, pečenia, sušenia, ohrevu vody, naviac príjemne vykuruje kuchyňu a priľahlé priestory. Často je jeho súčasťou aj ložná plocha, na ktorej sa dá odpočívať. Sporák sa dá používať aj ako jeden z hlavných zdrojov vykurovania.

Pre budúceho užívateľa vykurovacieho zariadenia je dobré vziať do úvahy viaceré aspekty.

  • Čo od diela očakávam? (atmosféra ohňa s vykurovaním, vykurovanie s atmosférou, možnosť varenia a pečenia, ohrev vody, a pod.)
  • Bude dielo hlavným zdrojom tepla, alebo doplnkový?
  • Aký priestor chcem vykurovať? (pripraviť si pôdorys objektu, ideálne i výpočet tepelných strát)
  • Aká je pod plánovaným dielom skladba a nosnosť podlahy a priľahlých stien?
  • Aký mám komín? (pokiaľ je už zrealizovaný,priemer, účinná výška – od napojenia dymovodu, stav)
  • Prívod externého vzduchu na horenie (v moderných nizkoenergetických, tesných domoch)
  • Ako často budem kúriť? (denne, o víkendoch, občas atď.)
  • Ako často som schopný a ochotný prikladať?
  • Čo sa mi páči? (obrázky pre ilustráciu)

Kachľové pece, krby a sporáky patria medzi individuálne stavané diela, navrhované na zákazku podľa originálneho návrhu a projektu. Nejedná sa o katalógové výrobky limitujúce zákazníka vopred určeným množstvom variant. Každé individuálne stavané dielo je originálom funkciou aj vzhľadom. Na jeho projektovaní sa podieľa  svojou kreativitou nielen kachliar, poprípade architekt, ale aj samotný zákazník.

Upravené: Ing. Ladislav Filus /zdroj: Ing.Martin Tršo, PhD.- Cech kachliarov/

Tešíme sa na Vás!